Mitai ir tiesa apie dantų protezavimą:

Dievas davė du komplektus dantų, bet ką daryti, kai ir šie susidėvi?

Griedrė Martinavičienė - gydytoja odontologė, protezistė. Odontologijos klinika - „Gražių šypsenų namai“.
GIEDRĖ MARTINAVIČIENĖ Gyd. odontologė

Kokios mintys kyla išgirdus „dantų protezavimas“. Ar tai tikrai yra kažkas skausmingo? Ar paslauga, aktuali tik senjorams? Tačiau vieno ar kelių dantų protezavimo gali prireikti ir jauniems žmonėms, o vis atidėliojant šią procedūrą galime prisidaryti gerokai daugiau bėdos. Sutikite – per karantiną ir taip daugelis reikalingų vizitų buvo nukelti per toli. Todėl Birštone veikiančios odontologijos klinikos „Gražių šypsenų namai“ protezuotoja Giedrė Martinavičienė paneigia kai kuriuos mitus apie dantų protezavimą.

Kada prireikia protezavimo?

„Dantų protezavimas reikalingas, atkurti trūkstamus dantis, ir dantų eilių defektus, kai lieka nedaug danties audinių, kai dantis būna stipriai pažeistas karieso, visiškai sunaikinta vainikinė dalis ir jo nebeįmanoma atstatyti plomba. Kai prarandama kramtymo funkcija, atsiradus dideliems dantų eilių defektams, dėl patologinio dantų nudilimo. Taip pat dėl dantų traumų, ar dėl atsiradusio neestetiško dantų vaizdo“ – sako odontologė Giedrė Martinavičienė.

 

Tokiais atvejais dantų  ir dantų eilių defektus galima atkurti įvairiais protezavimo būdais:

  • Fiksuoti dantų protezai ,tai dantų vainikėliai ir tilteliai, kurie gali būti pagaminti iš skirtingų medžiagų (metalo keramikos, bemetalės keramikos, cirkonio oksido keramikos) atsižvelgiant į paciento poreikius ir estetinį vaizdą.
  • Išimami dantų protezai pilnos ir dalinės plokštelės, lanko atraminiai, termoplastiniai protezai, kurie įsideda ir išsiima.
  • Naudojami tais atvejais kai norima pagražinti estetinį danties vaizdą arba išsaugoti maksimaliai daug sveiko danties audinio.
  • Protezai fiksuoti ant implantų, naudojami tais atvejai kai netenkama vieno ,kelių dantų, taip pat kai yra visiškai bedantis žandikaulis.

 

Dažniausi mitai – brangu, skauda ir trumpai laikys

Pasak protezuojančios gydytojos, pacientai dažniausiai turi tokių mitų:

  1. Protezavimas gali palaukti

 Tai iš dalies tiesa, tačiau kuo toliau atidedate procedūrą, tuo ji gali tapti dar sudėtingesnė, o taip pat ir brangesnė.

„Netekus dantų, kaule prasideda negrįžtami procesai: sumažėja jo tankis ir tūris. Kuo ilgiau atidedamas dantų protezavimas, tuo sunkiau darosi atkurti prarastus dantis, atstatyti jų estetiką. Išsivysčius odontologinėms problemoms dantų atkūrimas gali būti ir brangesnis ir sudėtingesnis“ – perspėja odontologė Giedrė Martinavičienė.

 2 . Procedūros skausmingos.

„Šiais laikais procedūros yra minimaliai invazyvios. Mūsų klinikoje naudojama naujausia ir moderniausia įranga, kuri iki minimumo sumažina paciento diskomfortą, .todėl jau po pirmojo vizito pacientai supranta, kad skausmo bijoti pas mus nėra reikalo.“ – nuramino odontologė.

  1. Labai brangu.

 Šis mitas – labai gajus, tačiau kaip ir bet kurioje srityje, dantų protezavimo kaina daug priklauso nuo pasirinkto gydymo metodo. Kuo vėliau kreipiasi pacientas ,tuo brangiau kainuoja gydymas. Be to, daliai pacientų dantų protezavimas yra kompensuojamas valstybės.

„Galima rasti optimaliausią dantų protezavimo variantą už priimtiną kainą. Kartais žmonės dėl informacijos stokos nežino, kad jiems priklauso valstybės kompensacija už dantų protezavimą. Pensininkai, nedarbingi ar iš dalies nedarbingi žmonės, vaikai iki 18 metų, ir asmenys kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido, žandikaulio onkologinės ligos, turi teisę į teritorinių ligonių kasų fiksuoto dydžio kompensaciją. Išimtinais atvejais, nukreipus asmenis į komisiją, galima gauti padidintą kompensaciją“ – paaiškina G. Martinavičienė.

Kompensuojamas protezavimas atliekamas klinikose, sudariusiose sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis, „Gražių šypsenų namai“ – viena iš jų.

  1. Protezavimas – tik trumpalaikis sprendimas.

Pasak odontologės, dantų protezai tarnauja metų metus. Tačiau jiems reikalinga tokia pati priežiūra kaip ir saviems dantims: reguliari individuali ir profesionali burnos higiena, profilaktiniai vizitai pas odontologą bent kartą į metus.

  1. Protezuoti dantys atrodo kaip netikri.

Dar atsimenate dėdes ir tetas, kuriems plačiai šypsantis žybtelėdavo auksinis dantis? Dantų protezavimas nuo tų laikų tikrai gerokai patobulėjo. Pasak pašnekovės, šiuolaikiški ir kokybiški protezai labai panašūs į natūralius dantis, jie atitinka natūralius burnos kontūrus, o naujos medžiagos ir pažangios protezų gamybos technologijos suteikia ir natūralią išvaizdą.

  1. Implantai – brangūs.

„Dažnu atveju trūkstamo danties implantavimas, pacientui kainuoja mažiau nei defekto atstatymas fiksuotu tiltiniu protezu. Be to implantacija mums leidžia išsaugoti sveikus ir nepažeistus likusius paciento dantis“ – sako G. Martinavičienė.

  1. Protezus nešioja tik seni žmonės.

Dantų protezavimas tai prarasto danties ar dantų audinio atkūrimas, naudojant pažangiausiais technologines medžiagas. Ir visai nesvarbu kokiame amžiuje jūs to danties netekote. Vaikų iki 18 metų dantų protezavimą apmoka ligoniu kasos“ – sako gydytoja odontologė.

Vos vieno danties trūkumas ilgainiui lemia daugybę problemų

Praradus dantį ar kelis, pasak odontologės, būtina pasirūpinti kuo skubesniu jų atstatymu. Vis atidėliojant dantų protezavimą, burnos ertmėje prasideda nepageidaujami procesai. Pavyzdžiui, atsiradusio dantų tarpo link pradeda slinkti kaimyniniai sveiki dantys, nes jie lieka be atramos.

Sumažėjus tarpams tarp sveikų dantų, vėliau gali būti sudėtinga, ar net kai kuriais atvejais neįmanoma atkurti prarastus dantis nepakenkiant aplinkiniams sveikiems dantims. Dėl suprastėjusio sąkandžio pasidarys sunkiau kramtyti, tinkamai valytis dantis. Atsiradęs tarpas ir dantų poslinkiai, be abejo, ims kenkti šypsenai.

Netekus visų dantų, sunyksta žandikaulio kaulas pakinta lūpų forma, nes jos praranda vidinę atramą, kinta netgi veido bruožai: įdumba skruostikauliai, atsiranda raukšlės, žmogus atrodo vyresnis. Pasikeitus išvaizdai, sumažėja noras aktyviai bendrauti. Taigi daugelis dantis praradusių žmonių kenčia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą.

Kokius protezus ir kurį protezavimo būdą pasirinkti? Į šį klausimą atsako gydytojas odontologas, jis pasiūlo geriausią sprendimą, įvertinęs dantų ar danties defekto situaciją ir dantų būklę, tuomet pacientui reikia išsirinkti, koks būdas atitinka jo finansines galimybes.

Kokie yra dantų protezavimo žingsniai?

Pirmojo vizito metu nusprendžiama dėl dantų gydymo ir protezavimo plano, išsiaiškinami paciento lūkesčiai ir galimybės, odontologai pasiūlo tinkamiausią gydymo variantą.

„Kartais užtenka minimalaus įsikišimo, kad pacientas turėtų idealią šypseną, o kartais tenka ilgai bendradarbiauti su kitų sričių specialistas ,kad pacientas galėtų šypsotis, – sako G. Martinavičienė – Kalbant apie ilgaamžiškumą – nieko nėra amžino. Dievas davė 2 komplektus dantų nemokamai, o už trečią jau tenka susimokėti. Tačiau jei reguliariai lankysitės pas odontologą ir prižiūrėsite jums pagamintus protezus, jie tikrai ilgai tarnaus.“